Zakupy

Problemem wszystkich celiaków jest bezpieczna żywność bezglutenowa, często jej brak. Poniżej przedstawiamy rady jak nie zagubić się w świecie „pełnym glutenu” kiedy jest się początkującym bezglutenowcem.

 • Na naszym rynku jest coraz więcej polskich producentów oferujących bezpieczne wyroby bezglutenowe z licencjonowanym znakiem przekreślonego kłosa, są też produkty firm z zagranicy. Miejmy nadzieję, że wkrótce będzie ich jeszcze więcej, a wybór produktów szeroki i dostępny.
 • Produkty bezglutenowe pojawiają się także coraz częściej w sieciach handlowych (Real, Auchan, Carrefour, Leclerc, Piotr i Paweł, Alma, Stokrotka itd).
 • Produkty specjalistyczne bezglutenowe można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. W większych miastach sklepy takie często znajdują się w centrach handlowych. Adresy sklepów w różnych miejscowościach można znaleźć na forum. Pamiętajmy jednak, że jest to lista oparta na danych dostarczonych przez internautów, jest więc niekompletna.
 • Informacji o sklepach w naszej okolicy można zasięgnąć także u producentów – każdy z nich chętnie poinformuje nas, do jakich sklepów w danym rejonie wysyła towary.
 • Niestety, w mniejszych miejscowościach i na wsiach zakup produktów z przekreślonym kłosem jest trudny – nie ma specjalistycznych sklepów. Pozostaje nam więc indywidualne zamawianie żywności. Można zamówić ją w licznych sklepach internetowych (także od wybranego producenta z listy poniżej). Do ceny produktów będziemy wówczas musieli doliczyć koszty wysyłki, jednak zważywszy, że ceny wyrobów u producenta są niższe niż ceny tych samych wyrobów na sklepowej półce, jeśli zamówimy jednorazowo większą ilość towaru transakcja może być dla nas korzystna. Niewątpliwym plusem tej opcji jest jej wygoda – przesyłka zostaje nam w krótkim czasie dostarczona do domu.

Z żywnością ze znakiem przekreślonego kłosa sprawa jest jasna – to pewne, bezpieczne, sprawdzone pod kątem odpowiednich standardów produkty. Jeżeli produkt nie jest tak oznaczony lub opisany jako bezglutenowy:

 • Dokładnie zapoznaj się z listą produktów i zabronionych i dozwolonych . Zwróć uwagę na składniki, na które trzeba uważać (możliwe ukryte źródła glutenu). Na początku można zabierać ze sobą taką listę na zakupy – z czasem przestanie to być konieczne.
 • Zawsze bardzo uważnie czytaj skład każdego produktu spożywczego – najlepiej jeszcze w sklepie. Jeśli nie jesteś pewien, czy dany produkt nie zawiera glutenu (skrobi, skrobi modyfikowanej, białka roślinnego itp.), zrezygnuj z zakupu.
 • Staraj się kupować produkty jak najmniej przetworzone, możliwie wolne od konserwantów i sztucznych składników.
 • Pamiętaj, że im bardziej znana jest firma, której produkt kupujesz, tym większa jest szansa na wiarygodną etykietę – unikaj tanich, niesprawdzonych produktów.
 • Sporo informacji na temat produktów i producentów można znaleźć na forum.


Polscy producenci specjalistycznej żywności bezglutenowej:

 • Zakład Piekarniczo-Cukierniczy „GLUTENEX” – producent licencjonowany
  ul. Ludowa 6, Sady k/Poznania, 62-080 Tarnowo Podgórne
  tel. (061) 814 65 37, 814 61 79
  fax. (061) 814 61 74
  e-mail: biuro@glutenex.com.pl
  www.glutenex.com.pl
 • Wytwórnia Artykułów Bezglutenowych BEZGLUTEN s.c.
  ul. Posądza 128, 32-104 Koniusza, k/Krakowa
  tel. (012) 626 58 08, 626 38 88, 0 605 177 072, 0 605 177 075
  fax.(012) 637 74 89
  e-mail: biuro@bezgluten.pl
  www.bezgluten.pl
 • „BALVITEN” Producent żywności bezglutenowej i niskobiałkowej Sp. z o.o.
  Al.Wojciecha Korfantego 191 40-153 Katowice
  tel: 014 6866876, 014 6866927
  fax: 012 3764989
  e-mail: biuro@balviten.com
  www.balviten.com

Na rynku jest także coraz więcej produktów firm zagranicznych.

Pełna lista produktów na polskim rynku znajduje się w naszym Wykazie produktów bezglutenowych:

Więcej na temat zagranicznych producentów żywności bezglutenowej można znaleźć na forum.