Wykaz produktów bezglutenowych

wykaz_18.11.15Dla wielu osób najtrudniejszy w stosowaniu diety bezglutenowej jest zakup odpowiednich produktów. Postanowiliśmy zatem stworzyć wykaz produktów bezglutenowych dostępnych na polskim rynku (ważne uwagi na ten temat poniżej). Aktualizacja – 18 listopada 2015 (nowe produkty zostały wyróżnione w tekście na żółty).

Spisaliśmy produkty oznaczone lub opisane jako bezglutenowe, które są obecne na rynku – w sklepach internetowych, na stronach producentów żywności bezglutenowej, w supermarketach, w sklepach z żywnością ekologiczną, ale i w zwykłych, małych sklepach spożywczych. Nasz wykaz liczy już ponad 2000 produktów –  jak widać nie jest ich mało, choć nie wszystkie są łatwo dostępne.

 

Ważne uwagi dotyczące wykazu:

  • Znajdują się w nim produkty, które zawierają na etykiecie napis: „bez glutenu” lub „produkt bezglutenowy”, co traktujemy jako oświadczenie producenta, że dany produkt jest bezpieczny w diecie bezglutenowej.
  • Dla ułatwienia produkty podzielone są na kategorie tematyczne.
  • Stowarzyszenie nie ponosi odpowiedzialności za faktyczną bezglutenowość produktów, taką odpowiedzialność ponosi wyłącznie producent oświadczając na etykiecie, że jego produkt jest bezglutenowy.
  • Stowarzyszenie zdecydowanie poleca produkty z adnotacją „licencja-Przekreślony Kłos”, gdyż to oznacza, że ich producent posiada licencję na używanie międzynarodowego symbolu przekreślonego kłosa, produkty są regularnie badane na zawartość glutenu, a zakład audytowany przez uprawnione osoby ze Stowarzyszenia. Umieściliśmy je w kolejności alfabetycznej na początku każdej kategorii. Produktom wyprodukowanym na terenie Polski licencji udziela Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Produktom wytworzonym w innych krajach, licencji udzielają odpowiednie krajowe stowarzyszenia zrzeszone w AOCES. Symbol licencjonowany (występuje w różnych wersjach kolorystycznych):

  • Wykaz jest uaktualniany (w miarę naszych możliwości – bo jest to bardzo pracochłonne zajęcie!). Bardzo prosimy o współpracę w tym zakresie i pomoc w jego aktualizacji. Jeśli na rynku jest produkt opisany lub oznaczony jako bezglutenowy, a nie posiadamy go w wykazie, prosimy o informację na ten temat – mailowo: g.koninska@celiakia.pl (pełna nazwa produktu, producenta, oraz dystrybutora. Jeśli to możliwe to prosimy także o zdjęcie etykiety z informacją o bezglutenowości produktu).
  • W wykazie nie umieszczaliśmy produktów dla niemowląt i małych dzieci, gdyż wszystkie ich etykiety są bardzo dobrze opisane pod względem zawartości glutenu. Nie ma w nim również produktów bezglutenowych z natury (chyba że są opisane na etykiecie jako bezglutenowe) oraz takich, które nie mają nic podejrzanego w składzie, ale nie są opisane jako bezglutenowe (brak oświadczenia producenta na ten temat).
  • Wykaz można wydrukować w całości lub we fragmentach, zaznaczając odpowiednie strony w opcjach drukowania (format pdf – do ściągnięcia po kliknięciu na stronę tytułową powyżej).

Mamy nadzieję, że wykaz ułatwi życie wszystkim „bezglutenowcom”, zwłaszcza osobom świeżo zdiagnozowanym. Namawiajmy producentów na badania produktów oraz na  przystępowanie do projektu oznaczania ich międzynarodowym symbolem przekreślonego kłosa. Będziemy mieć wtedy pewność, że to co jemy rzeczywiście jest dla nas bezpieczne.