Warsztaty pierogowe – film i przepisy

rsz_war1W sobotę 9 listopada 2013 r. na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie odbyła się druga tura naszych jesiennych warsztatów bezglutenowych. Oto krótki FILM  z warsztatów. A tutaj przepisy na  pierogi, brioszkę i nie tylko.

Tym razem uczestnikami były osoby, które już od dłuższego czasu stosują dietę bezglutenową. Zajęcia odbyły się w dwóch grupach (porannej i popołudniowej) i wzięło w nich udział prawie 70 osób.
Tematem tych warsztatów były pierogi, ale zachęcaliśmy też do bezglutenowego eksperymentowania.

rsz_war10 rsz_war6 rsz_war2

Rozpoczęliśmy od upieczenia w automacie chleba z mieszanki do pizzy. Po dwóch godzinach wszyscy przekonaliśmy się, że mieszanka skomponowana do pizzy również całkiem dobrze sprawdza się w nowej roli – wyszedł nam całkiem interesujący chlebek. Przygotowaliśmy również chleby naturalnie bezglutenowe z wykorzystaniem mąki gryczanej, amarantusowej, żołędziowej oraz z dodatkiem mielonego siemienia lnianego i ziaren. W czasie kiedy nasze bochenki rosły, zajęliśmy się przygotowaniem brioszek, czyli ciast drożdżowych z nadzieniami. Jedna grupa zwijała ciasto z wkładką serową, druga z marmoladą wieloowocową.

Jednak głównym punktem programu było lepienie pierogów.

rsz_war5 rsz_war9 rsz_war7

Wykorzystaliśmy gotową mieszankę pierogową, używając dodatkowo jajka i letniej wody (pierwsza metoda), albo bez jajka, ale z wrzątkiem i olejem (druga). Niektórzy uczestnicy robili pierogi  po raz pierwszy, a i tak efekt był rewelacyjny. Ci bardziej doświadczeni chętnie pokazywali różne sposoby zawijania pierogowych brzegów. Żeby nie było nudno, zróżnicowaliśmy nadzienia i tak powstały pierogi ruskie, z soczewicą oraz na słodko w wersji z serem oraz z jabłkami i cynamonem.

rsz_war8 rsz_war4 rsz_war3

Na koniec  degustowaliśmy egzotyczne makarony shirataki, opisywane i  polecane np. w książce  „Dieta bez pszenicy” Williama Davisa. Makaron ten  popularny jest  w całej Azji, stosuje się go jako zamiennik ryżu i  makaronu. Sam nie ma smaku, dzięki czemu nabiera smaku sosu, w którym  jest podany. Jest to produkt całkowicie naturalny i bezglutenowy, a  wytwarza się go z korzenia rośliny Konnyak.   Zainteresowanym  proponujemy obejrzenie filmiku z przepisami z shirataki.

Chyba nie trzeba dodawać, że zarówno nasze chleby, brioszki, jak i pierogi zostały przez nas z przyjemnością skonsumowane, a degustacji towarzyszyły jak zwykle miłe rozmowy i wzajemna wymiana doświadczeń i kontaktów między uczestnikami.

Dziękujemy firmie Balviten za przekazanie mąk, które wykorzystaliśmy podczas naszych warsztatów (Piekarz, Kucharz i Pizza), a także firmie Moulinex za automat do wypieku chleba. Dziękujemy też firmie Diet-food.pl za umożliwienie skosztowania  egzotycznego makaronu shirataki.

Serdeczne podziękowania należą się pani dr inż. Ewie Lange z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, która wspiera nas od lat,  za użyczenie sali i współorganizację warsztatów.  Dziękujemy również za wszelką pomoc miłym studentom Wydziału, a Kasi za zrealizowanie FILMU!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na nasze kolejne spotkania.