VII MDC w Warszawie za nami

2 czerwca 2012 w Centrum Konferencyjnym IBiB przy ul.Trojdena 4 w Warszawie spotkaliśmy się na konferencji naukowej „Celiakia 2012”.

Patronat honorowy nad konferencją, będącą częścią tegorocznych obchodów VII Międzynarodowego Dnia Celiakii, objęła Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz. Patronat medyczny – Polskie Towarzystwo Gastroenterologii oraz Samodzielny Publiczny Szpital Dziecięcy Kliniczny im. prof. W.Szenajcha w Warszawie przy ul. Działdowskiej. Natomiast patronat medialny – portal Gazeta.pl Zdrowie.

Nasza konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Podczas zapisów szybko skończyły się miejsca w głównej auli, część uczestników słuchała wykładów w sali B (z przekazem multimedialnym). W sumie w konferencji udział wzięło ponad 400 osób.

Bardzo ciekawe wykłady na tematy związane z celiakią i dietą bezglutenową wygłosili: dr Piotr Dziechciarz z Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (celiakia u dzieci; nowe wytyczne dotyczące diagnozy; postępowanie po diagnozie) i dr Agata Goś-Zając z Kliniki Gastroenterologii Centrum Onkologii w Warszawie (choroba trzewna u dorosłych; celiakia oporna na leczenie dietą). Dr Katarzyna Przybyszewska z Poradni Gastroenterologicznej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Krakowie opowiedziała o innych chorobach glutenozależnych – alergii i nadwrażliwości na gluten. Po wykładach lekarzy wywiązała się żywa dyskusja dotycząca przestrzegania diety bezglutenowej u osób dorosłych z celiakią, także tych z utajoną formą choroby.

Po przerwie kawowej dr Patryk Matuszek z firmy EUROIMMUN Polska zapoznał nas z najnowszymi badaniami serologicznymi i genetycznymi w celiakii, a także zaprezentował program bezpłatnych badań dzieci z problemami gastrycznymi w kierunku celiakii prowadzony przez Euroimmun we Wrocławiu. Uwaga – można jeszcze zgłaszać dzieci do tego programu.

Następny nasz wykładowca, dr Joanna Rachtan-Janicka z Katedry Żywności Funkcjonalnej i Towaroznawstwa SGGW, opowiedziała o różnych bardzo ciekawych aspektach diety bezglutenowej, w szczególności o wielu nurtujących nas zagadkach technologicznych dotyczących produktów spożywczych.

„Dziecko/nastolatek na diecie bezglutenowej – jak to przetrwać?” – ten interesujący wielu z nas temat rozwinęła dr Maria Jaworska-Kępka, psycholog i jednocześnie mama teraz już dorosłego syna na diecie bezglutenowej. Na koniec Paulina Sabak i Małgorzata Źródlak opowiedziały o aktualnie prowadzonych oraz nowych projektach naszego Stowarzyszenia, w tym o MENU BEZ GLUTENU.

W tym roku wyjątkowo można też było wziąć udział w bezpłatnych badaniach przesiewowych pod kątem celiakii u krewnych pierwszego stopnia osób z celiakią (przeciwciała i badania genetyczne). Jest to badanie naukowe prowadzone przez zespół pani profesor Bożeny Cukrowskiej z Centrum Zdrowia Dziecka. Mimo że staraliśmy się je zorganizować sprawnie, nie udało się uniknąć kolejki. Choć na pewno warto było poświęcić czas i zachęcić swoich bliskich do wzięcia udziału w badaniu. O wynikach zainteresowani będą informowani bezpośrednio przez CZD, my natomiast w przyszłości będziemy informować o efektach naukowych badania na naszej stronie internetowej.

Podczas przerw wszyscy uczestnicy konferencji i badań mogli zapoznać się z ofertą naszych Partnerów – firm diagnostycznych, producentów testów oraz żywności bezglutenowej. Na miejscu można było także zakupić książki z bezglutenowymi przepisami. W tym roku przygotowaliśmy też niespodziankę – „bezglutenowe” koszulki, czapeczki i torby oraz naklejki na samochód. Uwaga – wkrótce koszulki będą dostępne na naszej stronie, już teraz można je kupić w Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym oraz podczas naszych imprez w Warszawie.

Po konferencji odbyło się walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia, podsumowujące kolejny rok naszej działalności.

Zorganizowanie konferencji było możliwe dzięki naszym Sponsorom, firmom: Euroimmun, Bezgluten, Provena, Schär, Profi, Balviten, Glutenex, PHU Niro, Ekoprodukt, Jizerske Pekarny, Transfarm, Copernicus Diagnostics, Cambridge Diagnostics, Wydawnictwo RM i EMMA, a także Geomax, Good Food i Eurosnack.

Wszystkim im bardzo dziękujemy.

Dziękujemy też naszym gościom honorowym, którzy znaleźli czas i przyjechali do nas często z odległych krańców Polski. Szczególnie dziękujemy pani profesor Krystynie Karczewskiej ze Śląskiego Centrum Pediatrii w Zabrzu oraz panu profesorowi Maciejowi Kaczmarskiemu z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dodamy, że podczas walnego zgromadzenia pan profesor Maciej Kaczmarski wraz ze współpracującą z nim docent Elżbietą Jarocką-Cyrtą zostali przyjęci do grona honorowych członków Stowarzyszenia za szczególne zasługi na rzecz osób z celiakią na Podlasiu.

Wszystkim uczestnikom konferencji również bardzo dziękujemy za przybycie, a wolontariuszom za pomoc organizacyjną i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Do zobaczenia na naszych kolejnych spotkaniach i konferencjach!

VII MDC w Warszawie za nami