Uwaga – wyniki kolejnej tury badań na zawartość glutenu

Tym razem zbadaliśmy aż 50 produktów. Kolejny raz potwierdzają się nasze obserwacje, że mąki naturalnie bezglutenowe (szczególnie te opisane jako „bio” lub „ekologiczne”) mogą być bardzo zanieczyszczone glutenem.

Rekordzistą w tej turze badań jest MĄKA GRYCZANA firmy EKO PIOTR HILLAR zawierająca 1114 ppm (± 489) ppm glutenu! Podobnie jest z chlebami „bezglutenowymi” wypiekanymi w tradycyjnych piekarniach. Oczywiście w ślad za badaniami idzie nasza interwencja do inspekcji sanitarnej. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z wynikami.

Wybór produktów

W doborze konkretnych produktów do badań kierowaliśmy się opiniami z forum i Facebooka, a także wątpliwościami i pytaniami zgłaszanymi do Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego. Produkty nie miały napisu o możliwej zawartości glutenu. Musimy przyznać, że trzeba się mocno postarać, aby zgromadzić mąki i kasze do badania bez takiego ostrzeżenia. Można powiedzieć, że obecnie około 95 % mąk naturalnie bezglutenowych oraz 85% kasz takie ostrzeżenia posiada. Niestety często są to ostrzeżenia uzasadnione.

Do badań w akredytowanym laboratorium wysłaliśmy 50 produktów:

  • 3 chleby wytworzone z surowców niezawierających glutenu w tradycyjnych piekarniach (sprzedawane jako bezglutenowe)
  • mrożone warzywa i mrożone frytki
  • wafle kukurydzane i wafle gryczane
  • kilka rodzajów mąki kukurydzianej i mąki gryczanej
  • kaszkę kukurydzianą, kilka rodzajów kaszy gryczanej (białej i prażonej), błyskawiczne płatki ryżowe, müsli, chrupki śniadaniowe zbożowe
  • gotowe sosy do makaronów i ryżu (w słoikach)
  • pasty i pasztety do chleba (ze względu na zawartość w składzie gryki, mąki lub skrobi kukurydzianej)
  • 6 rodzajów serków homogenizowanych (ze skrobią modyfikowaną i syropem glukozowo-fruktozowym w składzie)
  • napój gryczany (mlecznopodobny), napój z cykorii wysokobłonnikowy
  • przyprawy (warzywne: warzywko, vegetę; cynamon, curry, zioła prowansalskie, mieszankę przypraw do mięs
  • mało orzechowe
  • czekoladę mleczną z bakaliami
  • orzechy włoskie
  • błonnik jabłkowy

Wyniki badań

X tura

W przeważającej ilości wyniki były dobre, ALE..

Niestety po raz kolejny potwierdza się, że zagrożeniem dla nas są produkty oparte o mąki, które powinny być dla nas bezpieczne, a nie są (np. gryczana), ze względu na ich zanieczyszczenie samosiejkami zbóż „glutenowych” na polu, wspólny transport, zanieczyszczone młyny i dalsze przetwórstwo z mąką pszenną czy żytnią. Znów okazało się, że jeśli coś jest ekologiczne, to wcale nie znaczy, że bezpieczne dla osób na diecie bezglutenowej. Przykład:  MĄKA GRYCZANA firmy EKO PIOTR HILLAR zawierająca 1114 ppm (± 489 ppm) glutenu! Apelujemy, aby uważnie dokonywać zakupów. Nieduże przekroczenia wykryto w WAFLACH GRYCZANYCH firmy EUROWAFLE i w mieszance przypraw CURRY firmy ROYAL BRAND.

Podobnie sytuacja wygląda z pieczywem. Moda na dietę bezglutenową spowodowała, że zwykłe piekarnie chcą wypiekać chleby bezglutenowe. Ostrzegamy: tylko wyroby pochodzące od specjalistycznych producentów mogą być spożywane przez osoby z celiakią, alergią i nadwrażliwością na gluten. Samo wytworzenie z bezglutenowego surowca nie zapewnia bezpieczeństwa, musi być jeszcze zachowana bezpieczna produkcja – w odrębnym zakładzie i na czystych maszynach, przez pracowników, którzy nie mają kontaktu z glutenem. Niedopuszczalne jest sprzedawanie chleba bezglutenowego bez opakowania.

Przebadaliśmy trzy chleby dostępne na rynku, a wprowadzające konsumentów w błąd poprzez sugerowanie bezglutenowości wyrobu.

  1. Już drugie badanie chleba z mąk naturalnie bezglutenowych produkowanego przez zwykłą piekarnię „Kasieńka” wykazało istotne przekroczenia zawartości glutenu (121,1 ± 53,2 ppm). Na etykiecie produktu nie widnieje informacja o możliwości zanieczyszczenia tym alergenem. Możemy natomiast przeczytać, że jest to chleb naturalnie bezglutenowy, bez żyta, bez pszenicy. Warto dodać, że jest to chleb oferowany m.in. w delikatesach „Piotr i Paweł” jako chleb bezglutenowy.
  2. Chleb kukurydziany na zakwasie wyprodukowany przez piekarnię Masz Babo Placek także nie posiada na etykiecie żadnych ostrzeżeń o możliwym zanieczyszczeniu glutenem. W skład produktu wchodzą jedynie mąka kukurydziana, zakwas, woda i sól. Chleb sprzedawany jest w normalnej piekarni jako bezglutenowy, bez opakowania, z bardzo małą etykietą.
  3. Chleb jaglano-gryczany 4 ziarna firmy Vegabutik dostępny jest w sklepie internetowym w zakładce „chleby na zakwasie naturalnie bezglutenowe bez pszenicy”. Na stronie internetowej oraz na etykiecie produktu widnieje informacja „ Produkt może zawierać śladowe ilości glutenu, mleka i jaj ze względu na używanie tych składników w piekarni Vegabutik. Jednak dokładamy wszelkich starań aby śladowych ilości nie było (w pierwszej kolejności są zawsze pieczone wypieki bez pszenicy, następnie pozostałe wypieki zawierające gluten)”. Taka informacja wprowadza jednak bezglutenowego konsumenta w błąd stwarzając wrażenie jakoby gotowy wyrób był dla niego bezpieczny.

Co poza tym?

Pozostałe wyniki są bardzo dobre. W przeważającej ilości produktów glutenu nie wykryto. Powyżej zestawienie wszystkich wyników (po kliknięciu otworzy się dokument w formacie pdf).

Przypominamy, że prowadzenie konsumenckich badań na zawartość glutenu w produktach bezglutenowych jest działaniem statutowym Stowarzyszenia. Badania są drogie, finansujemy je dzięki wpływom z 1% podatku.

Jeśli popierają Państwo naszą ideę prosimy o wsparcie także w tym roku.

Uwaga – wyniki kolejnej tury badań na zawartość glutenu