Relacja z warsztatów w Szczecinie

W sobotę 18 marca 2017 roku spotkaliśmy się w Szczecinie na warsztatach kulinarnych, których tematem było bezglutenowe pieczywo oraz pasty do pieczywa. Zaczęliśmy od krótkiego wprowadzenia do diety bezglutenowej i omówienia specyfiki przygotowywania bezglutenowego pieczywa. Zachęcaliśmy też do urozmaicania pieczywa różnorodnymi dodatkami, które nie tylko wpływają na smak chleba, ale także wzbogacają jego skład w cenne mikroelementy, tak potrzebne osobom będącym na diecie eliminacyjnej.
Zaplanowaliśmy przygotowanie bardzo różnorodnego pieczywa, aby pokazać że bezglutenowo może znaczyć ciekawie i bez wyrzeczeń, były zatem: bułki grahamki, paszteciki z pieczarkami, chałki, chleb z zielonymi ziołami, chleb z suszonymi pomidorami i oliwkami, a także pizza. Ponieważ uczestnicy warsztatów przybyli licznie, praca w kuchni ruszyła na kilku stanowiskach. Każdy mógł  zobaczyć jaką konsystencję powinno mieć ciasto na wymienione rodzaje pieczywa, dotknąć, ulepić czy zapleść wybrany rodzaj bułek czy chleba.
Kiedy pieczywo rosło, a potem się piekło, zajęliśmy się przygotowywaniem past. Zaproponowaliśmy przygotowanie 10 różnych past z: fasoli, ciecierzycy, kaszy jaglanej, czarnych oliwek, słonecznika, brokuła, awokado oraz buraka z czarną fasolą. Była również pasta z wędzonym kurczakiem, a także pasta dla dzieci na słodko. Część czynności odbyła się wcześniej, na przykład moczenie przez kilka godzin fasoli, ciecierzycy czy słonecznika, gotowanie strączkowych do miękkości, upieczenie papryki.


Efekt naszej wspólnej pracy okazał się imponujący: pieczywo było puszyste, aromatyczne i pięknie wyglądało, pasty miały różne kolory – od białych, poprzez pomarańczowe, czerwone, zielone, buraczkowe, aż do czarnej. Kiedy zaparzyliśmy herbatę oraz nakryliśmy do stołu, a następnie ustawiliśmy potrawy na stole, trudno było już dłużej powstrzymać się przed degustacją. Ze względu na czas trwania warsztatów nie mogliśmy przygotować wspólnie chleba na zakwasie ani chleba z kiszonej gryki, ale uczestnicy warsztatów mogli ich spróbować, bo takie pieczywo przygotowałyśmy wcześniej do degustacji.

 

Wszyscy uczestnicy dostali przepisy na przygotowywane w czasie warsztatów potrawy, aby móc przygotować je samemu w domu.
W czasie posiłku był czas na rozmowy o życiu na bezglutenowej diecie, wymianę doświadczeń i wskazówek. Ponieważ uczestnikami były zarówno osoby będące na diecie ponad 20 lat, jak i zdiagnozowane kilka dni przed warsztatami, doświadczenia było bardzo zróżnicowane. Sporo osób było na naszych warsztatach po raz pierwszy, ale pod koniec wszyscy byliśmy już zjednoczeni wspólną pracą 🙂 Mamy nadzieję, że osobom rozpoczynającym dietę warsztaty pozwolą się oswoić z tym tematem, a tych którzy nie mieli dotąd odwagi piec chleba czy bułek samodzielnie, zainspirują do prób. Serdecznie witamy wszystkich nowych członków Stowarzyszenia.
Bardzo dziękuję Pani Marii Wójcikowskiej, szefowej Pracowni Gospodarstwa Domowego, za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów, już po raz kolejny.
Serdecznie dziękuję Kasi za przyjmowanie zgłoszeń i ich potwierdzanie; Ani oraz Kasi za pomoc w przygotowaniu warsztatów oraz wsparcie w trakcie trwania spotkania.

Jola Meller

Bardzo dziękujemy Jolu, Aniu i Kasiu za czas, który poświęciłyście na przygotowanie i poprowadzenie imprezy – Zarząd Stowarzyszenia.