Relacja z Seminarium Naukowego

Seminarium Naukowe na temat „Gluten – problem zdrowotny’’ zostało zorganizowane w Szczecinie dnia 18 czerwca 2015 r. przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne i Polskie Towarzystwo Dietetyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Konferencja odbyła się na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Spotkali się tu naukowcy i osoby, którym gluten „namieszał‘’ trochę w życiu – osoby z celiakią i na diecie bezglutenowej. W ostatnich latach coraz częściej słyszymy (negatywnie) o glutenie. Wiemy, że osoby z celiakią muszą wyeliminować gluten ze swojej diety i spożywać produkty bezglutenowe. Okazuje się jednak, że producenci żywności dodają w procesie produkcji różne składniki i produkt, który jest naturalnie bezglutenowy może zawierać gluten. Zwróciła na to uwagę pani dr hab. Katarzyna Janda w referacie „Czym jest gluten? Gdzie jest gluten?’’, w którym przedstawiła m.in. szereg produktów spożywczych, które nie powinny zawierać glutenu, ale go zawierają. Są to m.in. szynki, wędliny, kaszanki, produkty garmażeryjne, produkty mleczne, słodycze i wiele innych. Aby uniknąć problemów zdrowotnych należy czytać dokładnie etykiety produktów.
Pani dr inż. Arleta Drozd przedstawiła referat nt. ”GMO i gluten’’. Zwróciła w nim uwagę na to, że rośliny GMO wprowadzano do upraw w latach 90 ubiegłego wieku bez badania ich wpływu na organizmy zwierząt i ludzi. Obecnie uprawiane odmiany pszenicy są wyselekcjonowane pod względem zawartości białka. Są one wysokoglutenowe i mają zmieniony skład aminokwasów. Uprawy roślin GMO wymagają wysokich dawek nawozów, stosowania herbicydów i innych środków chemicznych np. Roundup’u. Stwierdzono, że Roundup powoduje u ludzi zaburzenia metabolizmu (np. dysbiozę, która może prowadzić do rozwoju celiakii).
Pani prof. dr hab. Ewa Stachowiak w referacie „Gluten – problem zdrowotny‘’ zwróciła uwagę, że problemy ze skórą, zwłaszcza skórą suchą, pękającą, mogą być spowodowane również celiakią. Na celiakię możemy zachorować w każdym okresie swojego życia. Przyczyną może być np. silny stres, predyspozycja genetyczna, dysbioza. Z kolei dysbiozę może wywołać stosowanie antybiotyków, leków przeciwzapalnych i gluten w pożywieniu. Pani profesor podkreśliła też, że naturalne produkty fermentacji mlekowej – kiszone ogórki i kiszona kapusta korzystnie wpływają na florę jelitową. Stosowały je przez pokolenia nasze mamy i babcie, a obecnie są te produkty niedoceniane. Powinniśmy wzbogacać naszą dietę w te produkty.
Pani dr hab. Izabela Gutowska w referacie „Gluten i gospodarka wodno-elektrolitowa’’ zwróciła uwagę na możliwe niedobory makro- i mikroskładników w organizmie osób chorych na celiakię, gdyż przy silnym uszkodzeniu kosmków jelitowych zaburzone jest wchłanianie składników pokarmowych. Pani doktor podkreśliła też, że duże spożycie soli powoduje, że organizm wydala razem z sodem inne cenne składniki, np. wapń.

Przedstawione na seminarium referaty były bardzo interesujące i w przystępny sposób ukazywały złożoność problemów związanych z celiakią. Warto bywać na takich wykładach.

Franciszka Bury

Od Zarządu

Bardzo dziękujemy Pani Franciszce za relację z Seminarium. Niezwykle istotne jest abyśmy mogli poszerzać swoją wiedzę i uczestniczyć w takich spotkaniach.