Niskoglutenowe hostie dla osób bezglutenowych

Dzięki wyłącznym działaniom naszego Stowarzyszenia na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w marcu 2009 postanowiono, iż osoby chore na celiakię mogą przyjmować komunię św. pod postacią hostii niskoglutenowych. Decyzja ta została podjęta jako odpowiedź na prośby Stowarzyszenia. Nazwę „niskoglutenowe” zachowano ze względu na wymogi prawa kanonicznego. Episkopat Polski wyraził zgodę na wypiek i dystrybucję tych komunikantów, a odpowiednia nota w tej sprawie została opublikowana w biuletynie „Anamnesis”:

NOTA EPISKOPATU w sprawie udzielania komunii św. chorym na celiakię.

Komunikanty są nabywane przez księży w podobny sposób jak zwykłe hostie.
Wszyscy dziekani i proboszczowie w Polsce zostali poinformowani o takiej możliwości. Jeśli ktoś chce przyjmować komunię pod postacią hostii (wino jest oczywiście także dopuszczalne, teraz jest wybór) powinien powiedzieć o tym swojemu proboszczowi i poinformować, że komunikanty są do nabycia w diecezjalnych księgarniach i miejscach zwyczajowego zakupu komunikantów.

Jesteśmy bardzo wdzięczni księżom biskupom za to, że dostrzegli problem, odpowiedzieli na pisma i prośby Stowarzyszenia i podeszli z wielką życzliwością i zrozumieniem do problemu osób na diecie bezglutenowej – serdecznie dziękujemy!

Przypominamy, że maleńki tradycyjny opłatek komunijny zawiera w sobie tak dużą dawkę glutenu, że jego spożywanie przez chorych na celiakię jest zabronione. Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających fakt, że stałe przyjmowanie komunii w tradycyjny sposób prowadzi do ciągłego stanu zapalnego w jelitach, co powoduje utrzymywanie się we krwi przeciwciał i objawów celiakii.

Lista parafii w Polsce, w których istnieje możliwość przyjęcia komunii św. pod postacią hostii niskoglutenowych.