VI tura badań – wyniki

To już szósta tura naszych badań żywności pod kątem zawartości glutenu. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić głównie kasze i mąki (gryczane i kukurydziane) oraz chrupki kukurydziane.

Wybraliśmy te produkty w związku z doświadczeniami, jakie zgromadziliśmy podczas audytów (związanych z przyznawaniem licencji)  i rozmów przeprowadzanych z różnymi firmami. Wynika z nich, że właśnie kasze i mąki z surowców naturalnie niezawierających glutenu są obecnie prawdopodobnie największym źródłem zagrożenia dla osób na diecie.

Dodatkowo postanowiliśmy sprawdzić także mąkę ziemniaczaną, choć w tym przypadku akurat nie wydawało nam się by istniało jakiekolwiek ryzyko zanieczyszczenia glutenem. Głównie ze względu na osobne przetwórstwo produktów na bazie ziemniaków. Postanowiliśmy też zbadać pieczywo chrupkie kukurydziano-ryżowe firmy Chaber, gdyż w naszych badaniach z końca 2010 roku (II tura) pieczywo zawierało gluten. Czy producent wziął sobie ten wynik do serca?

Wszystkie wybrane przez nas produkty teoretycznie powinny być dla nas bezpieczne. Nie miały na etykietach informacji o śladowych ilościach glutenu, lub że w zakładzie używany jest gluten. Niektóre z badanych produktów były dodatkowo opisane jako bezglutenowe. Wyjątek stanowiła firma Dacsa, która informuje na etykiecie: „produkt może zawierać substancje o działaniu alergennym: gluten”.

Wyniki

Przekroczenie dopuszczalnej wartości 20 ppm dla produktu bezglutenowego zanotowano w 7 produktach na 22 badane!  Czyli w prawie co 3 próbce był gluten, który osoby na diecie nieświadomie mogły spożyć.

Mąki kukurydziane trzech firm: Dacsa (choć tu było faktycznie ostrzeżenie przed możliwą zawartością glutenu), Agdor (pod marką ProVita), Organic Farma Zdrowia zawierały od 67 ppm aż po 195 ppm! Mąka gryczana z Organic Farma Zdrowia – aż 213 ppm glutenu!

Otrzymane wyniki przekazujemy do właściwych inspekcji z prośbą o kontrolę i nadzór. Czekamy również na odpowiedzi firm, jakie kroki zamierzają podjąć, by taka sytuacja się nie powtórzyła. Pod tabelą zamieszczamy oświadczenie firmy Organic Farma Zdrowia.

Zwróciliśmy się także do firmy Melvit z informacją o przekroczeniach zawartości glutenu w ich produktach. Te przekroczenia na szczęście nie są bardzo duże, ale też wymagają dokładnego wyjaśnienia. Natomiast próbka drugiej kaszy gryczanej z firmy Melvit (marka Szczytno, opisana na etykiecie jako bezglutenowa) była bardzo czysta, poniżej granicy wykrywalności. Również kasze gryczane marek:  SONKO, KUPIEC, HALINA nie zawierały glutenu. Jednak należy pamiętać, że są to badania jednostkowe. Zawsze radzimy i przypominamy, aby kasze przed ugotowaniem wysypać na biały talerz i sprawdzić, czy nie zawierają innych ziaren.

Z produktów z gryki przebadaliśmy także płatki gryczane firmy Szarłat. Wynik poniżej granicy wykrywalności bardzo dobrze świadczy o produkcie.

Jedyną mąką kukurydzianą, która w naszych badaniach nie zawierała glutenu, jest mąka firmy Kupiec. Ten wynik cieszy tym bardziej, że w badaniach II tury mąka kukurydziana tej samej firmy zawierała gluten. Obecny wynik wskazuje, że producent zdecydowanie zwiększył nadzór i jest świadom zagrożenia. Także aktualny wynik pieczywa firmy Chaber poniżej granicy wykrywalności świadczy o tym, że nasze badania mają sens. Firmy starają się potem zapobiegać takim sytuacjom. Wiemy, że m.in. w wyniku naszych informacji firma Chaber wprowadziła regularne badania surowców i gotowego produktu pod kątem zawartości glutenu.

Jak wyglądają wyniki badań chrupek kukurydzianych?

Tu akurat jest dobrze. Wszystkie badane chrupki były bezglutenowe, niektóre nawet poniżej granicy wykrywalności.

W tabelce pod tekstem prezentujemy wszystkie wyniki VI tury badań.

Przypominamy, że są to jedynie jednostkowe wyniki konkretnej partii produktów i nie dają nam gwarancji, że następna partia też będzie wolna od glutenu. To już zależy od producenta.

Przy produktach objętych naszą licencją na znak Przekreślonego Kłosa producent zobowiązuje się, że przez cały czas obowiązywania umowy jego produkt będzie bezglutenowy. To zobowiązanie oraz audyt Stowarzyszenia i regularne badania dopiero oznaczają bezpieczny dla nas produkt. Polecamy takie produkty.

Badania produktów są niestety bardzo drogie. Finansujemy je z wpłat 1%, ale nie jesteśmy w stanie zbadać wszystkich produktów, które byśmy chcieli. Następna tura badań planowana jest na wiosnę 2013 roku. Jeśli popieracie naszą akcję, prosimy o wsparcie w tym zakresie i oczywiście pamięć przy przekazywaniu 1% podatku.

Anna Marczewska

Zarząd Stowarzyszenia

Wyjaśnienie sformułowania „AN – badanie nieakredytowane”:  zakres badań wynosi od 6,25 do 50 ppm, więc jeśli produkt będzie bardzo zanieczyszczony glutenem otrzymujemy wynik: „powyżej 50 ppm”. Ponieważ chcieliśmy wiedzieć dokładnie ile wynoszą przekroczenia poprosiliśmy o dodatkowe rozcieńczenie próbek i uzyskaliśmy precyzyjne ilości ppm dla badanych produktów. Wynik > LOD oznacza, że zawartość glutenu jest poniżej dolnej granicy oznaczenia ilościowego.

Pismo od Organic Farma Zdrowia:

VI tura badań – wyniki