„Czy bezglutenowe znaczy gorsze?” – relacja ze spotkania w Rzeszowie

18 marca 2017 roku w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie odbyło się wydarzenie pod nazwą „Czy bezglutenowe znaczy gorsze?”. Projekt został zrealizowany w ramach praktycznej olimpiady, pt: „Zwolnieni z teorii”. Celem tej olimpiady jest zdobycie przez młodych ludzi umiejętności organizacji wydarzeń kulturalnych. Stowarzyszenie objęło to wydarzenie swoim patronatem.
Spotkanie było podzielone na dwie części i obejmowało warsztaty kulinarne oraz wykłady specjalistów. W trakcie pierwszej części wraz z wcześniej zapisanymi osobami, przygotowywaliśmy dania wielkanocne. Mazurki, babki, jajka faszerowane oraz żurek królowały na naszym bezglutenowym stole. Znalazły się na nim także bułki, chleb, ciasteczka i racuchy amarantusowe. Dzięki tym wszystkim pysznościom nikt z nas nie wyszedł głodny, a możliwość wspólnego gotowania z pewnością zachęciła do rozmów.

  Dodatkowo dla każdego uczestnika warsztatów firmy Schär, Bezgluten i Amarello przygotowały małe upominki.
Następną część naszego spotkania stanowiły wykłady, a jako pierwsza wystąpiła dr nauk med. Radosława Jakóbiec z wykładem na temat diagnostyki celiakii i chorób z nią powiązanych. Kolejną prezentację pt: „Zdrowo i bezglutenowo” przygotowała dietetyk Grażyna Konińska, Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Z tej prezentacji skorzystali nie tylko przybyli goście, ale również uczniowie szkoły (przyszli kucharze, cukiernicy i kelnerzy), którzy za jakiś czas będą się spotykać z osobami o różnych nietolerancjach pokarmowych. Kolejnym punktem wydarzenia była przerwa kawowa, podczas której przybyli goście mogli zapoznać się i spróbować produktów takich firm jak: Schär, Balviten, Glutenex, Bezgluten, Amarello, Bakels, sklepu Friendly Food oraz cukierni Apple Pie. Dzięki tak wielu sponsorom żaden uczestnik nie wyszedł z pustymi rękami. Dodatkowo każdy mógł popróbować pysznych bezglutenowych pierogów z „Gospody u wiedźmy”, prowadzonej przez panią Zofię Gągałę-Bohaczyk.

   
Mamy nadzieję, że to spotkanie będzie początkiem szerszej współpracy osób na diecie bezglutenowej w Rzeszowie. Dlatego wszystkie osoby chętne do pomocy przy organizacji takich wydarzeń proszę o kontakt mailowy: bezglutenowcy@wp.pl.

Artur Kiełb – organizator spotkania