„Celiakia i co dalej?” – relacja z konferencji w Poznaniu

21 października 2017 roku w Collegium Da Vinci w Poznaniu odbyła się konferencja pt. „Celiakia i co dalej?, zorganizowana przez Poznański Oddział naszego Stowarzyszenia. Przybyło blisko 100 osób – głównie osoby na diecie bezglutenowej i ich rodziny, ale także dietetycy i specjaliści z innych dziedzin.

Pierwszy wykład pt. „Dieta bezglutenowa w leczeniu chorób przewodu pokarmowego” wygłosiła dr n. med. Iwona Bączyk, pediatra i gastroenterolog ze Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Pani Doktor opowiedziała jak zdiagnozować celiakię u dzieci i dorosłych, ale także o objawach innych schorzeń glutenozależnych. Kolejny wykład „Jak świadomie żyć z celiakią. Monitorowanie diety bezglutenowej”, wygłosił Marek Witkowski z Euroimmun Polska. Przedstawił wytyczne do diagnozowania celiakii oraz testy, za pomocą których można monitorować  przestrzeganie diety bezglutenowej. Teraz dzięki użyciu prostych testów mamy na przykład możliwość sprawdzenia, czy nasze dziecko spożywa bezpieczne posiłki oferowane przez catering w szkole czy przedszkolu.
Po pierwszej części wykładów zaprosiliśmy uczestników na przerwę, podczas której mogli spróbować bezglutenowych produktów firm: Dr Schär, Bezgluten, Glutenex, Friendly Food, Piekarni Hert, Celiko, Balviten.

   

Po przerwie Małgorzata Źródlak, prezes naszego Stowarzyszenia, przedstawiła jego działalność oraz aktualnie prowadzone projekty. Z kolei Małgorzata Jakubczyk, przedstawiciel wrocławskiego oddziału  Stowarzyszenia opowiedziała jak zorganizować domową kuchnię, aby była bezpieczna dla osoby na diecie bezglutenowej. Następnie Agnieszka Pompecka, z poradni Mój Dietetyk,  wygłosiła prezentację pt. „Analiza diety bezglutenowej pod kątem wartości odżywczych i wpływu na kondycję organizmu”, w której wspomniała, jak i czym wzbogacić jadłospis, aby był wartościowy i bogaty w składniki mineralne, co ważne dla osoby na diecie bezglutenowej.

Po kolejnym bloku wykładów nadszedł czas na obiad (ryż lub makaron z pysznym sosem) serwowany przez Oberżę pod Dzwonkiem.

   

Po przerwie obiadowej Daria Jaroszewska, dietetyk z poradni psychodietetycznej Zachowaj Zmianę, poruszyła temat mikroflory jelitowej podczas wykładu pt. „Czym karmić jelita?”. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się, jak ważne jest wspieranie naszej flory jelitowej spożywaniem odpowiedniej ilości probiotyków i prebiotyków, najlepiej w formie naturalnej.
Następnie zaprezentowane zostały różnego rodzaju probiotyki przez Martę Kliber-Jasik z firmy Pharmabest (marka Vivomixx) oraz przez Karolinę Wajnor z Sanprobi.
Na koniec Sandra Zakrzewska, psycholog z poradni psychodietetycznej Zachowaj Zmianę, przedstawiła prezentację na temat jak nawyków żywieniowych u dorosłych i dzieci. Poruszona została  kwestia właściwego myślenia na temat diety, nastawienia do niej oraz zmiany i wprowadzania nawyków, szczególnie u dzieci. Jest to dość skomplikowany proces w przypadku dzieci, zwłaszcza jeśli placówki zbiorowego żywienia nie są zbyt przyjazne dla dziecka na diecie bezglutenowej.

   
Po każdym bloku wykładów był czas na pytania uczestników do naszych specjalistów. Pojawiło się mnóstwo kwestii, co bardzo ożywiło dyskusję.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Wykładowcom za przygotowanie bardzo ciekawych prezentacji i za poświęcenie nam swego czasu. Dziękujemy również wszystkim Partnerom konferencji.
Dziękujemy Dorocie za fotorelację z konferencji oraz wszystkim wolontariuszom, którzy pomogli przy jej organizacji.

Bartek Drozd, Rafał Kapciński oraz Agnieszka Rutkowska
Poznański Oddział Stowarzyszenia

Od Zarządu: Bardzo Wam dziękujemy w imieniu swoim i uczestników!