Bezpłatne badania przesiewowe – VII MDC

Informujemy, że podczas konferencji 2 czerwca w Warszawie z okazji VII Międzynarodowego Dnia Celiakii będzie możliwość wykonania bezpłatnych badań (przeciwciała oraz badanie genetyczne w kierunku celiakii) u krewnych 1-go stopnia osób chorych na celiakię (np. w przypadku dziecka z celiakią w rodzinie przebadać się mogą wyłącznie rodzice i rodzeństwo). Poniżej informacja pani prof. Bożeny Cukrowskiej z Centrum Zdrowia Dziecka oraz odpowiedzi na pytania dotyczące badań (prosimy je koniecznie przeczytać przed zgłoszeniem się!)

Ważne – to nie są badania na celiakię dla osób, które ją chcą u siebie (dziecka) potwierdzić lub wykluczyć! Badania dotyczą wyłącznie najbliższych krewnych chorych z celiakią (już potwierdzoną).

Wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w badaniach podczas naszej konferencji prosimy o zgłoszenie się na adres: g.koninska@celiakia.pl. Dodatkowe informacje (potwierdzenie, kwestionariusz udziału w badaniu itp) przekażemy mailem.

Uwaga – pierwszeństwo mają rodziny członków Stowarzyszenia, którzy będą uczestniczyć w konferencji. Prosimy o cierpliwe oczekiwanie na naszą odpowiedź, mamy dużo zgłoszeń.

„Szanowni Państwo,

Zespół naukowy Centrum Zdrowia Dziecka prowadzi badania w kierunku oceny częstości występowania celiakii u krewnych 1-go stopnia chorych na celiakię.

Celiakia jest to choroba o podłożu genetycznym, co powoduje, że krewni chorych na celiakię stanowią grupę zwiększonego ryzyka zachorowania, dlatego też powinno się u nich wykonywać badania przesiewowe w kierunku celiakii.

W trakcie VII Międzynarodowego Dnia Celiakii 2 czerwca 2012 będą mogli Państwo przyłączyć się do takich badań. Zapraszamy wszystkich krewnych 1-go stopnia (rodziców, rodzeństwo, dzieci) chorych na celiakię.

Jeżeli wyrażą Państwo zgodę na uczestnictwo w tym badaniu, jednorazowo pobierzemy od Państwa (lub Państwa dzieci) ok. 5 ml krwi na badanie przeciwciał i na badania genetyczne haplotypu DQ2/DQ8.

Badanie jest bezpłatne.

Serdecznie zapraszam,

 

Prof. dr hab. n. med. Bożena Cukrowska

Kierownik Pracowni Immunologii

Zakład Patologii Instytutu „Pomnika-Centrum Zdrowia Dziecka”w Warszawie”

Najczęściej zadwane pytania:

1. W jakim minimalnym wieku może być dziecko (niemowlę) poddawane badaniu?

Warunkiem jest 2-miesięczne spożywanie glutenu, czyli np. jeśli dziecko ma 7 miesięcy musi regularnie spożywac gluten od 5 miesiąca życia.

2. Czy mąż osoby chorej może wziąć udział w badaniu?

Nie, tylko krewni 1-go stopnia (dziecko, ojciec, matka, brat, siostra).

3. Czy mogę wziąć udział w badaniu jeśli mam stwierdzoną celiakię?

Nie. Badane są wyłącznie osoby z rodziny osoby zdiagnozowanej. W badaniu nie biorą udziału osoby ze zdiagnozowaną celiakią.

4. Moje dziecko ma celiakię, ja nie, ale jestem także na diecie bezglutenowej. Czy mogę się zbadać?

Nie, ponieważ warunkiem wzięcia udziału w badaniu jest normalne spożywanie glutenu (w przeciwnym wypadku nie wyjdą badania przeciwciał).

5. Moi synowie mają podejrzenie celiakii. Czy mogą wziąć udział w badaniu?

Nie, badanie dotyczy tylko osób z rodzin z już zdiagnozowana celiakią.

6. Czy będą podobne badania w innym miejscu i terminie?

Niestety tego jeszcze nie wiemy, będziemy o tym informować na naszej stronie.