Nowości

Spotkanie dla osób nowo zdiagnozowanych w Poznaniu – 30 marca 2017

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które niedawno zostały zdiagnozowane lub niepewnie czują się w temacie diety bezglutenowej na spotkanie z Poznańskim Oddziałem Stowarzyszenia i dietetykiem. Na spotkaniu zaprezentujemy działalność Stowarzyszenia, a dietetyk mgr Agnieszka Pompecka wygłosi prelekcję pod tytułem „Dieta bezglutenowa – od czego zacząć?”, w której przybliży temat diety bezglutenowej.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 30 marca w godzinach 17.00-19.30 w Centrum Bukowska ul. Bukowska 27/29 w sali konferencyjnej.
Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: poznan@celiakia.pl do 29 marca 2017 r. Prosimy dodać w tytule maila: “Spotkanie dla nowo zdiagnozowanych”, a w treści imię i nazwisko.
Zapraszamy osoby dorosłe, tym razem bez dzieci. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone e-mailem zwrotnym. Na miejscu będzie możliwość otrzymania bezpłatnych materiałów na temat celiakii i diety bezglutenowej, będzie się można zapisać do Stowarzyszenia.

Serdecznie zapraszamy,
Oddział Poznań

Przedszkole z Konstancina z certyfikatem MENU BEZ GLUTENU

Publiczne Przedszkole nr 5 KOLOROWE KREDKI mieści się w Gminie Konstancin – Jeziorna, we wsi Obory. Uczęszcza do niego 100 przedszkolaków, podzielonych na 4 grupy: Żyrafki, Słoneczka, Motylki i Muchomorki. Nowo wybudowany i świetnie wyposażony budynek położony jest w spokojnej, zielonej okolicy, ma duży ogród z placem zabaw i własny zielony ogródek, na którym każdego roku dzieci wraz z nauczycielkami uprawiają warzywa i zioła. Przedszkole posiada własną kuchnię, dużą salę sportowo – rekreacyjną oraz salę do terapii integracji sensorycznej. Dzieci są pod stałą opieką logopedy i psychologa, a swoje zainteresowania rozwijają podczas wielu zajęć dodatkowych. Przedszkole uwzględnia potrzeby dzieci na diecie bezglutenowej i przygotowuje dla nich bezpieczne posiłki. Potrzeby żywieniowe dzieci bezglutenowych są także uwzględniane przy okazji wszelkich świąt i wydarzeń przedszkolnych, tak nie czuły się one wyobcowane bądź pominięte w związku ze swoją dietą.
Takie miejsca, przyjazne dzieciom na diecie bezglutenowej, szczególnie nas cieszą!

Spotkanie w Elblągu – 25 marca 2017

Zapraszamy osoby na diecie bezglutenowej z Elbląga i okolic na lody Grycana. Spotkanie odbędzie się 25 marca 2017r. (sobota) o godz. 11:00 w Centrum Handlowym Ogrody przy ul. Płk. Dąbka 152 (I piętro). Spotykamy się w okresie przedświątecznym, więc wymienimy się pomysłami na świąteczne dania bezglutenowe. Ilość miejsc jest ograniczona – pierwszeństwo mają członkowie Stowarzyszenia. Zapisy: p.sabak@celiakia.pl. Prosimy podać imię, nazwisko, numer telefonu i czy jest się członkiem Stowarzyszenia. Każde zgłoszenie będzie potwierdzone mailem zwrotnym. Zapraszamy!

Konsultacje z dietetykiem w Poznaniu – 23 marca 2017

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką celiakii i diety bezglutenowej na kolejne indywidualne bezpłatne konsultacje z dietetykiem, które odbędą się w czwartek 23 marca 2017 roku w godz. od 17:00 do 20:00 w Poznańskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych „Centrum Bukowska” ul. Bukowska 27/29 (parter, sala szkoleniowo-doradcza). Konsultacje poprowadzi mgr Daria Jaroszewska.

Zapisy przyjmujemy na adres mailowy: poznan@celiakia.pl do 22 marca 2017 r. Prosimy dodać w tytule maila: „Konsultacja z dietetykiem – 23.03.2017”, a w treści imię i nazwisko uczestnika konsultacji, numer telefonu a także preferowaną godzinę konsultacji. Dla sprawniejszego przebiegu konsultacji prosimy o przygotowanie pytań do dietetyka. Czytaj więcej »

Ile mierzy układ pokarmowy człowieka? Relacja z warsztatów

Ostatnie sobotnie przedpołudnie, 11 marca, dzieci z naszego Stowarzyszenia spędziły w multimedialnym salonie popularno-naukowym koncernu farmaceutycznego Bayer w Warszawie. Poszukiwały odpowiedzi na pytanie, jak długi jest przewód pokarmowy człowieka i rozpoznawały całą drogę, jaką pokonuje jedzenie. Było budowanie z klocków złożonych i prostych struktur cukrów, uzupełnianie piramidy żywieniowej na kartach pracy, były obserwacje różnych części naszego organizmu pod mikroskopem oraz mierzenie długości jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego oraz grubego. Wszyscy młodzi laboranci przyjęli z wielkim zdziwieniem wiadomość, że odpowiedź na zadane na początku warsztatów pytanie brzmi: 740 cm. Tyle mierzy układ pokarmowy dorosłego człowieka!

Serdeczne podziękowania kierujemy do osób z Baylab Bayer w Warszawie za przeprowadzenie interesujących warsztatów, które bez wątpienia wzbogaciły wiedzę naszych dzieci.

 

Makaron Sotelli dla najmłodszych

Specjalnie dla dzieci producent marki Sotelli stworzył dwa nowe rodzaje makaronu bezglutenowego, ANIMALS i ALPHABET, dzięki którym bezglutenowe posiłki naszych najmłodszych mają szansę stać się prawdziwą atrakcją. Makaron ANIMALS to kompozycja różnych kształtów zwierzątek – ulubieńców dzieciaków, z kolei ALPHABET to literki – oba makarony inspirują do tworzenia różnorodnych dań.
Zachęcamy do wymyślania własnych kreacji kulinarnych razem z dziećmi.

Makarony dostępne są od dzisiaj w Netto, niebawem będą również w sieci Carrefour. Oba produkty są objęte licencją na znak Przekreślonego Kłosa.

Kopiec Kreta bez glutenu

Miło nam poinformować, że od 15 marca 2017 r. w sprzedaży pojawi się Kopiec Kreta od Dr. Oetkera w wersji bez glutenu! Produkt ten objęty jest licencją na znak Przekreślonego Kłosa pod numerem PL-070-013 i dostępny będzie w całej Polsce.

Życzymy smacznego!

 

Wielkanocne warsztaty kulinarne w Warszawie

Uwaga – brak miejsc na warsztaty

Pasztety, baby drożdżowe, mazurki i żurek zagoszczą już wkrótce na świątecznych stołach. O tym jak przygotować te wszystkie specjały w wersji bezglutenowej, dowiemy się podczas bezpłatnych warsztatów Stowarzyszenia, które odbędą się w sobotę 25 marca w Warszawie. Czytaj więcej »

Pierwsze kostki bulionowe z Przekreślonym Kłosem w Biedronce

Informujemy, że w marcu w sieci handlowej Biedronka pojawią się pierwsze buliony w kostkach w trzech smakach:

  • PL-038-063         Kostka bulionowa warzywna Culineo
  • PL-038-064         Kostka bulionowa wołowa Culineo
  • PL-038-065         Kostka bulionowa drobiowa Culineo

Sukcesywnie z półek sklepowych sieci znikać będą kostki bulionowe Culineo bez znaku Przekreślonego Kłosa.

Kolejne konsultacje w Poznaniu – relacja

2 marca w Poznaniu odbyły się kolejne konsultacje z dietetykiem, podczas których osoby na diecie bezglutenowej mogły pogłębić swoją wiedzę i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Na konsultacje przybyła większość zapisanych osób. Byli wśród nich zarówno nowo zdiagnozowani i rozpoczynający dietę bezglutenową, jak również osoby, które chciały poszerzyć swoją wiedzę. Pojawiały się pytania o skład produktów, co można jeść a czego unikać, jak radzić sobie na diecie w chorobie Hashimoto i wiele, wiele innych. Każdy uczestnik w pełni wykorzystał swój czas z Panią Dietetyk Darią Jaroszewską.
Dużo pytań dotyczyło dzieci – jak pomagać im zrozumieć dietę? Jak podejść do dziecka, aby zaakceptowało nowe składniki posiłków? Co zrobić, aby spożywanie bezglutenowych posiłków było atrakcyjne dla dzieci? To ważny temat nawyków żywieniowych i skuteczności diety.

Dziękujemy Pani Darii Jaroszewskiej za poświęcony czas i za podzielenie się swą wiedzą z uczestnikami konsultacji. Dziękujemy wszystkim przybyłym i zapraszamy na kolejne konsultacje.

Oddział Poznań